2016 Scholarship Results
Scholarships

Josh Baxter Design
Jacob Blundell Design
Aaron Dahmen English, Media and Geography
Kent Fletcher Classics
John Gorham Physics, Statistics and Classics
Thomas Hughes English (Outstanding)
Jake Kelly-Hulse Biology and Physics
Henry Lynch Biology
Daniel McGill (Year 12) History
Heinrich Metzler (Year 12) English, Chemistry and Calculus
William Miller (Year 12) English
Conor Nelson Biology, Physics and Classics
William Swan (Year 12)                Chemistry
Freddie Thomlinson Statistics
Liam Tuapola Geography
Verniel Virtucio English and Biology

 

2016 NCEA Excellence Endorsements
Students gaining Level 1 with an Excellence endorsement (Y11 students)
Max Armstrong, Ezekiel Bulay, Reuben Bull, Jackson Chambers, Adam Chappell, Adam Clayton, Harris Danielson, James Davies, Aidan de Souza (Y10), Ted Dobbs, Nat Dolan, Dylan Duffy-Bregmen, Ray Emata (Y10), Lance Encabo, Henry Evans, Harry Finnigan, Ethan Fookes, Michael Graham, Matthaus Grunig, Thomas Hall (Y10), Jacob Harris, Samuel Heilmann, Harry Higham, Tomos Hudgell, Sam Ioka, Ronan Kelly, Peter Kennedy, Jaime Lansi, Bronson Larsen, Matthew Lippard, Riley Malcolm, Etuate Manu, Jesse Marsters, Hamish McAleese, Matty McGuire, Liam McGuire (Y10), Patrick McLaughlan, Alfred Metzler (Y10), Nathan O'Connor, Reilly Oliver, Rory Patterson, Joseph Peyroux, Reuben Pierpoint, Zane Robinson, Kyle Samin, Alasdair Tremlett, Nathan Van Breugel, Edwin Van Helsdingen (Y10), Benjamin Verhaaren (Y10), Alex Videtta, Connor Welham and Shannon Wimalaratne.

Students gaining Level 2 with an Excellence endorsement (Y12 students).
Louis Addock, Adarsh Areeckal, Jonathan Baker, William Christie, Nathan Collins, Hunter Craig, James Davies (Y11), Kurt Dickie, Thomas Durkin, Robert Dymond, Cesar Dyson, Timothy Everitt, Benjamin Faitasi, Joeli Filipo, James Fitz-Gerald, Lawrence Foliaki, Jarod Ford, David French, Matthew Gibson, Noah Hemi, Nicholas Hermans, Max Hurley, Rudolf Keil, Joshua Key, Asalemo Lilomaiava, Finbar MacLeod, Jesse Marsters (Y11), Sasha Mates, Oliver McAleese, Daniel McAnulty, Jared McAnulty, Daniel McGill, Heinrich Metzler, Liam Miller, William Miller, Thomas Newton, Benjamin Piper, Joshua Purdon, Zane Robinson (Y11), Liam Smyth, Charlie Stone, William Swan, Matthew Sybertsma, Haoxi Tan, Julius Tapert, Enzo Villarama and  Ryan Wallace.

Students gaining Level 3 with an Excellence endorsement (Y13 students):
Thomas Armstrong, Nick Baker, Ethan Banal, Joshua Baxter, Hamish Blackhall, Jack Collins, Thomas Collins, Callum Craig, Aaron Dahmen, Derrick Edward, Timothy Farrell, Kent Fletcher, William Gatting, William Gillingham, John Gorham. Thomas Hughes, Lucas Imrie, Ric Jacobe, Jake Kelly-Hulse, Daniel Koenigsperger, Henry Lynch, Tom McManus, Heinrich Metzler (Y12), Ryan Napper, Conor Nelson, Kenneth Nichol, Sasha Rowell, Christian Spain, Zoran Sulenta, William Swan (Y12), Luke Swindale, Freddie Thomlinson, Liam Tuapola, Verniel Virtucio, Jourdan Wilson, George Witana, Pavel Xiong.

Duxes of Sacred Heart College

2015  Chrysteon Dias  2016 John Gorham 
2013  H Fookes and R Kelly  2014  H Fookes 
2011 Z Fookes 2012 H She and H Fitz-Gerald
2009 A McKay 2010 J Fisk
2007 L Fisk 2008 G Coleman
2005 J R Nelson 2006 A Reeve
2003 J Wong 2004 J S Nelson
2001 M Yang 2002 M Chan/N Menzies
1999 S Fitness 2000 J Caldwell/B Keown
1997 G Corboy 1998 M Watson
1995 S Wright 1996 A Pais
1993 S Cogan 1994 D J McGillivray
1991 J Dunningham 1992 M Officer/R Pereira
1989 D A Iupati 1990 J I Woo
1987 P Carter 1988 C D Burns
1985 P Holden 1986 B Masters
1983 M Smits 1984 D Lowe
1981 C Surynt 1982 W Taylor
1979 B Reid 1980 M Pattenden
1977 C Henwood 1978 B Massey
1975 G Devine 1976 R Sheehan
1973 J Devine 1974 P Schimmel
1971 S Truijens/R Mawdsley 1972 P McMillan
1969 M Dunn 1970 D Grant
1967 W Donnelly 1968 M Sloane
1965 J Dunn 1966 P Franklin
1963 L Doolan 1964 J O’Grady
1961 J Brosnahan 1962 M Walls
1959 M Morley 1960 J L’Estrange
1957 J Vodanovich 1958 P Callaghan
1955 D Ryan 1956 J Kirk
1953 P Fama 1954 P Gage
1951 M Freyne 1952 G Clarke
1949 K Free 1950 P Dronke
1947 R Roche 1948 S Jones
1945 R Whittington 1946 M Hall
1943 T E Kelly 1944 W Dervan
1941 R Farrelly 1942 K Peters
1939 I Luketina 1940 H Murphy
1937 R Ockleford 1938 G Imrie
1935 D Gamble 1936 R Ockleford
1933 P Dunn 1934 P Dunn
1931 V McGovern 1932 L Lee
1929 R Cuddon-Large 1930 M Joseph
1927 J McVeagh 1928 R Cuddon-Large
1925 P Soljak 1926 R Kennan
1923 E Bailey 1924 P Soljak
1921 W Kalaugher 1922 E Bailey
1919 J Butler 1920 W Kalaugher
1917 T Martin 1918 W McCarthy
1915 M Flynn 1916 M Flynn
1913 J Hally 1914 L Kelly
1911 R McVeagh 1912 L Buxton
1909 J Scott 1910 D J O’Connor
1907 C Carroll 1908 J Scott
1905 E Mahoney 1906 B Lavery
1903 P Amodeo 1904 E Mahoney

 Sacred Heart recognises students who have passed multiple subjects with an Excellence endorsement.

The criteria for this recognition is as follows:

Year 10 students sitting NCEA Level 1 - minimum three subjects with an Excellence endorsement

Years 11 to 13 students - minimum four subjects with an Excellence endorsement 

 

Congratulations to the following boys who have met this criteria in the 2016 NCEA exams:

 

Year 10 in 2016    
Aidan de Souza  Three at Level 1  English, Mathematics, Science 
Ray Emata  Three at Level 1  English, Mathematics, Science 
     
Year 11 in 2016    
Reuben Bull  Four at Level 1  English, History, Physical Education, Religious Education 
James Davies  Two at Level 1  Physical Education, Religious Studies
  Three at Level 2  English, Mathematics, Physics 
Connor Welham  Four at Level 1  Accounting, Computer Science, Physical Education, Religious Studies 
  One at Level 2  Mathematics 
Jesse Marsters  Three at Level 1  Art, Physical Education, Religious Studies 
  Three at Level 2  English, Mathematics, Physics
Zane Robinson  Three at Level 1  French, Physical Education, Religious Studies 
  Three at Level 2  English, Mathematics, Science 
Alasdair Tremlett  Four at Level 1  French, History, Physical Education, Religious Studies 
  Two at Level 2  English, Mathematics 
     
Year 12 in 2016    
Tom Durkin  Four at Level 2  Chinese, English, Physical Education, Religious Studies 
James Fitz-Gerald  Three at Level 2  History, Physics, Religious Studies 
  One at Level 3  English 
Liam Miller  Three at Level 2  Physical Education, Physics, Religious Education 
  One at Level 3  English 
David French  Four at Level 2  Accounting, Economics, History, Religious Studies
  One at Level 3  English 
Kurt Dickie  Four at Level 2  Geography, Physical Education, Physics, Religious Studies 
  One at Level 3  English 
William Swan  Three at Level 2  Biology, Physics, Religious Studies 
  Three at Level 3  Chemistry, English, Mathematics with Calculus 
Heinrich Metzler Three at Level 2  Biology, Physics, Religious Studies 
  Four at Level 3  Chemistry, English, Earth and Space Science, Mathematics with Statistics
Year 13 in 2016    
Daniel Koenigsperger Six at Level 3  Biology, Chemistry, Computer Science, Mathematics with Calculus, Physics, Religious Studies
John Gorman  Five at Level 3  English, Geography, Media Studies, Religious Studies 
Kent Fletcher  Four at Level 3  Classics, Geography, History, Religious Studies 
Verniel Virtucio  Four at Level 3  Classics, History, Mathematics with Calculus, Religious Studies